Menu

Czym różni się hulajnoga parkowa od streetowej?

12 września 2022 - Sprzęt sportowy
Czym różni się hulajnoga parkowa od streetowej?

Jeśli chodzi o wyczynowe hulajnogi. Można spotkać ich dwa, podstawowe rodzaje: parkowe oraz streetowe. Czy są pomiędzy nimi jakieś różnice? Do jakiego typu jazdy są przeznaczone poszczególne modele? A przede wszystkim – który z nich wybrać, jeśli jest się osobom, która dopiero stawia swoje pierwsze kroki w tej dyscyplinie sportów wyczynowych?

Hulajnoga parkowa, czy streetowa – co wybrać na początek?

Hulajnoga parkowa z movino.com, jak nazwa wskazuje, powstała z myślą o jeździe na skateparku. Czy w jakiś sposób determinuje to jej charakter? Przede wszystkim, jeśli chodzi o wielkość kółek, są one mniejsze, niż ma to miejsce w przypadku hulajnogi streetowej. Dlaczego? Ponieważ jazda streetowa, czyli w przestrzeni miejskiej oznacza nawierzchnię różnego rodzaju: chropowaty asfalt, kostkę brukową, czy inne. By zapewnić w miarę komfortową jazdę, a przede wszystkim ułatwić wykonywanie ewolucji, kółka muszą radzić sobie z nierównościami, czy szczelinami.

hulajnoga parkowa ze złotymi elementami

Drugą kwestią jest wielkość samego decku, czyli blatu. Hulajnoga wyczynowa parkowa z reguły ma blat mniejszy. Przede wszystkim dlatego, że pozwala na wykonywanie ewolucji takich, jak grindy. Jednak robienie tego typu tricków w przestrzeni, jak skatepark, gdzie przeszkody są dobrej jakości, w odpowiedni sposób przygotowane, ułatwia naukę tricków. Jazda po mieście może oznaczać trudne przeszkody, pozbawione dobrych krawędzi, co sprawia, że blat musi być po prostu bardziej wytrzymały.

Jaką hulajnogę wybrać na początek?

Z pewnością pierwsza hulajnoga wyczynowa powinna być przeznaczona do jazdy po parku. Przede wszystkim to miejsce, w którym spokojnie można uczyć się pierwszych ewolucji. Zarówno nawierzchnia, jak też przeszkody są do tego przystosowane, co ułatwia zapoznanie się z samym sposobem jazdy. Dodatkowo hulajnoga parkowa, z uwagi na mniejszy blat i kółka, jest także lżejsza.