Menu

Rower dla większego chłopca – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

6 września 2022 - Sprzęt sportowy
Rower dla większego chłopca – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Producenci sprzętu rowerowego oferują modele skierowane do każdej grupy wiekowej. Bogata oferta rowerów dla dzieci sprawia, że znalezienie pojazdu o dobrych parametrach, który dodatkowo przypadnie naszemu dziecku do gustu, nie jest wcale takie trudne. Rowery 20 calowe będą idealne dla dzieci, które mają już podstawowe pojęcie o technice jazdy i bez problemu radzą sobie podczas rodzinnych wycieczek.  Warto jednak, aby przed zakupem jednośladu zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. 

Rowery dla dzieci o średnicy 20 cali, czyli mniejsza kopia pojazdu rodziców

Rowery 20 calowe to modele, które są skierowane głównie dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Trudno określić dokładną granicę wiekową, ponieważ podczas zakupu jednośladu najważniejszy jest wzrost jego przyszłego kierowcy. Pojazdy tego typu są w pewnym sensie szczególne z racji tego, że pojawiają się w nich rozwiązania oraz technologie obecne w konstrukcjach dla dorosłych, których na próżno szukać w rowerach 16 oraz 14 calowych. Mimo tego, że sam osprzęt nie należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie, to sama jego obecność sprawia, że podróżowanie rowerem staje się dla dziecka łatwiejsze i dużo bardziej przyjemne. 

W co powinien być wyposażony rower 20 calowy dla chłopca?

Warto zwrócić uwagę, czy upatrzony model umożliwia zatrzymanie obu kół za pomocą hamulców. Technika hamowania jest bowiem bardzo istotna w kontekście bezpiecznej jazdy rowerem, dlatego najlepiej, aby dziecko zostało z nią zaznajomione na samym początku przygody z jednośladami. Prawidłowe użytkowanie hamulca tylnego jak i przedniego to czynność, z którą nawet wielu dorosłych miewa problemy, dlatego przywiązanie do niej szczególnej uwagi będzie bardzo istotne. Rower dla chłopca 20 cali powinien być także wyposażony w przerzutki. Nie należy się oczywiście spodziewać, że producent zamontuje osprzęt oferujący oszałamiającą liczbę przełożeń, ale prosty, kilkubiegowy napęd to element wręcz konieczny. Dzięki niemu poruszanie się rowerem będzie dla dziecka dużo łatwiejsze, a odległość pokonywanych odcinków z pewnością wzrośnie. Będzie to też dobra okazja, żeby zapoznać swoją pociechę z funkcjonowaniem rowerowych przerzutek i nauczyć swoje dziecko jak prawidłowo z nich korzystać. Niektórzy producenci oferują także rowery wyposażone w przednie amortyzatory. Elementy tego typu lepiej sprawdzają się w przypadku większej wagi kierowcy, chociaż nie należy ich też skreślać, bo w pewnym stopniu zwiększają komfort jazdy oraz upodabniają pojazd dziecięcy do konstrukcji dla dorosłych, co może zachęcić najmłodszych do chętnego uczestnictwa w wycieczkach rowerowych. W tej kwestii nie należy także zapominać o kolorze, który powinien trafiać w gusta dziecka i być dla niego możliwie jak najbardziej atrakcyjny.

rower dla chłopca 20 cali

Rowery 20 calowe nie są konstrukcjami przesadnie skomplikowanymi. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które wpłyną na rozwinięcie prawidłowej techniki jazdy u dziecka i zachęcą je do korzystania ze swojego jednośladu oraz aktywnego uczestnictwa w rodzinnych wypadach za miasto.