siodełko rowerowe

Jakie powinno być siodełko rowerowe?

Masz nowy rower i jesteś gotowy na pierwszą przejażdżkę? Prawidłowo wyregulowane siodło nie tylko pozwala wygodnie i bezpiecznie dotrzeć do celu, ale także zapobiega kontuzjom i uszczerbkom na zdrowiu. Wyjaśniamy, jak najlepiej dopasować siodełko rowerowe i o czym należy pamiętać.

Konsekwencje nieprawidłowego ustawienia siodła

Nieprawidłowo ustawione siodełko rowerowe może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Jeśli siodełko jest ustawione zbyt nisko, kolano będzie zbyt mocno zgięte, co może prowadzić do bólu. Dodatkowo Twoje nogi szybciej się zmęczą, bo muszą pracować ciężej niż to konieczne. Z drugiej strony, jeśli siodełko jest ustawione zbyt wysoko, mięśnie nóg nie są wystarczająco wykorzystywane, co może zwiększyć nacisk na pośladki i sprawić, że uda będą bardziej podatne na skurcze lub naciągnięcia. Dodatkowo może się zdarzyć, że miednica przechyla się na boki, co bardzo obciąża krążki międzykręgowe w okolicy kręgów lędźwiowych. Czasami zdarza się również, że podczas pedałowania drętwieją palce u nóg, ponieważ przy zbyt wysokim ustawieniu siodełka punkt nacisku na stopy leży na palcach. Zależy to również od odpowiedniego kąta nachylenia siodła. Jeśli góra skierowana jest zbyt daleko w dół, może to obciążać mięśnie tułowia i ramion. Z kolei siodło odchylone do tyłu może powodować ból pleców, bioder i stóp.

Z jakiego materiału powinno być wykonane siodełko rowerowe?

Komponenty takie jak kierownica, przerzutki, pedały, ramy i inne mają być wysokiej jakości. Tak powinno być również w przypadku Twojego siodła. Jednak zależy to również od osobistych preferencji; czy siodło powinno być wykonane ze skóry czy z tworzywa sztucznego? Skórzane siodełko rowerowe może i wygląda fajnie, ale wymaga intensywnej pielęgnacji i nie może być narażone na deszcz. Ale będzie trwała całe życie! Z kolei siodełka plastikowe są bardziej wytrzymałe i mniej wrażliwe, ale ich trwałość jest ograniczona i po kilku latach należy je wymienić. I jeszcze jedna wskazówka, jeśli nie jesteś tak doświadczonym rowerzystą długodystansowym: nawet Twoje optymalne siodełko rowerowe może, jeśli nie jest jeszcze „dotarte”, położyć kres Twojej trasie na ten dzień po 30 czy 35 km. Im częściej jeździsz na rowerze, tym lepiej przyzwyczajają się do niego Twoje pośladki i siedzenie, czyli za każdym razem jesteś w stanie wytrzymać więcej kilometrów. Nie sprawdzi się to jednak, jeśli dłuższą jazdę wykonujesz tylko raz w miesiącu. Sprawdź, czy możesz to robić częściej, wtedy ten obszar ciała wkrótce przestanie sprawiać Ci problemy. Każdy może samodzielnie wyregulować swoje siodełko rowerowe. Nie masz zdolności manualnych i nie znasz się zbytnio na technice swojego roweru? To nie jest żaden problem! Nie musisz mieć wiedzy na temat technologii czy rzemiosła. Wystarczy, że przed pierwszą jazdą na rowerze szybko przyjrzysz się jego konstrukcji. Teraz zrób test na pierwsze miejsce. Jeśli siodełko jest za wysoko, obniż je. W obecnych modelach można również regulować kąt nachylenia siodełka.