Menu

Wybór pedałów rowerowych – co warto wiedzieć?

23 lipca 2022 - Sprzęt sportowy
Wybór pedałów rowerowych – co warto wiedzieć?

Wymiana poszczególnych elementów roweru może okazać się bardzo ważnym zadaniem. Choć do doboru pedałów nie zawsze przywiązuje się odpowiednio dużą wagę warto dokładniej zapoznać się z różnymi opcjami. Te niepozorne elementy mają bowiem duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jak wybrać pedały rowerowe, które dobrze spełnią swoje zadanie?

Jakie pedały rowerowe są dobre?

Podczas poszukiwania pedałów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich jakość. Dobrej klasy modele nie muszą być bardzo drogie. Ważne jest jednak to, aby elementy były trwałe i odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Większość dostępnych egzemplarzy produkuje się z metalu lub tworzyw sztucznych. Te ostatnie mają zwykle najbardziej przystępne ceny. Czy opłaca się je kupować?

Plastikowe pedały mogą okazać się dobrym wyborem pod warunkiem, że jest to produkt dobrej jakości. Im więcej waży osoba jeżdżąca i im intensywniej wykorzystywany jest pojazd, tym bardziej wytrzymałe muszą być pedały. Najprostsze modele z plastiku nie sprawdzą się więc w każdej sytuacji. Wśród elementów z tego tworzywa można jednak odnaleźć solidne egzemplarze ze wzmocnieniami, które okażą się dobrym rozwiązaniem.

Wśród modeli metalowych jednymi z najbardziej cenionych surowców jest aluminium. Materiał ten charakteryzuje lekkość i odporność na korozję. Jest on również mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne niż plastik. Niezależnie od surowca, poszczególne pedały mogą lepiej sprawdzić się w odmiennych sytuacjach. Co warto wiedzieć na ten temat?

Rodzaje pedałów dostosowane do sposobu jazdy

Platformy pedałów rowerowych mogą posiadać różne kształty i dodatkowe funkcje: https://sprint-rowery.pl/pedaly-rowerowe. Planując dokonanie zakupu należy więc przemyśleć, w jakich sytuacjach będą wykorzystywane. Do jazdy po górach i w trudnym terenie sprawdzą się modele z kolcami, które zwiększają przyczepność. Będą one też świetnym rozwiązaniem podczas skoków i akrobacji. W takich samych warunkach terenowych warto postawić na pedały MTB z pionowymi, metalowymi ramkami.

Poszukując dobrych pedałów do jazdy miejskiej lub turystycznej można zdecydować się na klasyczne modele o płaskiej powierzchni. Mogą one być zaopatrzone w gumowe elementy i żłobienia. Osoby, których stopy często ześlizgują się z powierzchni platform z pewnością docenią jednak te dedykowane trudniejszemu terenowi. Rozwiązaniem mogą tu być również modele z noskami lub paskami, które pozwalają przymocować stopę do platformy.

Podczas jazdy wyczynowej i szosowej stosuje się zwykle pedały zatrzaskowe ze specjalnym obuwiem SPD. Początkującym zaleca się jednak modele platformowe zapewniające dobrą przyczepność.

Jakie są wielkości pedałów?

Zastanawiając się, czy zakupione elementy będą pasowały do korby w rowerze warto wiedzieć, że większość modeli posiada taki sam, uniwersalny rozmiar. Średnica gwintu to tutaj 9/16 cala. Inna sytuacja może dotyczyć rowerów dziecięcych i BMX, gdzie pojawia się rozmiar 1/2. Pedały dostosowane do zapotrzebowania wpłyną istotnie na komfort jazdy i zapewnią kolarzom bezpieczeństwo.