beta alanina

Czy warto stosować beta alaninę?

Regularna suplementacja beta alaniny skutkuje zauważalną poprawą wydolności mięśni szkieletowych, jednocześnie nie narażając użytkownika na żadne skutki uboczne. Charakterystyka tego preparatu czyni go świetnym rozwiązaniem dla osób zawodowo uprawiających sport. 

Uciążliwe zakwasy po treningu 

Na skutek intensywnego wysiłku fizycznego obniżone zostaje pH mięśni, co prowadzi do odkładania się w nich kwasu mlekowego. Kwas mlekowy obniża wydolność mięśni, skutkując jednocześnie długotrwale utrzymującym się dyskomfortem, jaki odczuwany jest w czasie ruchu. 

W jaki sposób działa beta alanina?

Beta alanina jest jednym ze związków tworzących karnozynę, która odpowiada za obniżanie poziomu pH w tkance mięśniowej. Karnozyna działa jak bufor, dzięki czemu zdecydowanie mniejsza ilość prowadzących do zakwasów jonów wodorowych odkłada się w mięśniach. Beta alanina w małych ilościach produkowana jest w wątrobie, a ponadto dostarczana jest z dietą. Dodatkowa dawka beta alaniny w postaci od 4 do 6 gramów dziennie pozwala jednak na stopniowe zwiększenie syntezy karnozyny.

Warunek regularnej suplementacji

Skuteczne działanie beta alaniny potwierdzają liczne analizy naukowe, jednak specjaliści wskazują przy tym na fakt, że efekty osiągane są dopiero po pewnym czasie stosowania preparatu. Zwiększenie wytrzymałości mięśni może zostać zaobserwowane dopiero po dwóch tygodniach od rozpoczęcia suplementacji, jednak zwiększenie ilości karnozyny w tkance mięśniowej może wzrosnąć nawet o 80%. Efekty są tym lepsze, im dłużej stosowany jest preparat.