Buty trekkingowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu

Zwolennicy pieszych wędrówek i górskich wspinaczek powinni zwrócić szczególną uwagę na posiadane obuwie. Musi być ono dostosowane do warunków terenowych. W naszych czasach wiele sklepów kusi klientelę wygodnymi butami górskimi wysokiej jakości, stworzonych na podstawie najnowszych technologii. Musimy jednak pamiętać o bardzo ważnej sprawie. Nie ma idealnego obuwia, które sprawdzi się w każdych warunkach. Zanim więc kupimy buty, musimy wiedzieć, jaki ich rodzaj będzie najlepiej pasował do specyfiki naszych wędrówek.

Buty górskie ze skóry czy syntetyczne?

Przy wyborze butów przystosowanych do górskiej wspinaczki (https://www.polarsport.pl/buty.html) istotne znaczenie będą miały panujące danego dnia warunki atmosferyczne. Wiele też może zależeć od naszych osobistych upodobań. Na przykład buty trekkingowe ze skóry zazwyczaj więcej ważą niż wersje z materiałów syntetycznych. Jednak posiadają większą wodoodporność, oddychalność i wytrzymałość. Skóra nadaje obuwiu masywności i będzie idealnie pasować do bardziej wymagających wypraw. Natomiast do turystyki pieszej czy zwykłych górskich wycieczek rodzaj materiału nie będzie odgrywał aż tak dużej roli. Można nawet stwierdzić, że lepiej będą się nadawać buty z materiałów syntetycznych, gdyż są lżejsze i lepiej współpracują z membranami.

Obuwie z membraną

Niezwykle interesującym rozwiązaniem jeśli chodzi o buty górskie, są wersje z membranami. Dzięki temu dodatkowi będziemy mieli zapewniony komfort i należytą ochronę stóp. Obuwie tego typu posiada porowatą strukturę, która znajduje się w materiale. Jednak trzeba pamiętać, że takie buty nie zdadzą egzaminu podczas upałów. Gdy panują wysokie temperatury, zmniejsza się skuteczność odprowadzania pary wodnej przez membranę. Dlatego też stopa może się przegrzewać. Podczas upalnej pogody lepiej jest włożyć buty górskie bez membrany. Wówczas oddychalność nogi będzie większa, a przy tym zachowamy wysoki stopień nieprzemakalności i będziemy mogli bez przeszkód wędrować dalej nawet przy opadach deszczu.

Podeszwa i jej rola

Bardzo istotnym elementem butów trekkingowych jest podeszwa. Potrafi ona skutecznie amortyzować pracę mięśni i ścięgien, zwłaszcza w sytuacjach, gdy dźwigamy na plecach duże obciążenie. Dobrze wyprofilowana podeszwa pomaga również zachować właściwą postawę ciała. Warto pamiętać, że podeszwy mają także duże znaczenie jeśli chodzi o przyczepność oraz wygodę podczas chodzenia po ostrych kamieniach i skałach. Elastyczne cienkie podeszwy idealnie się sprawdza podczas wędrówek po nizinnych terenach. Natomiast twarde są przeznaczone do wspinania się po górach, gdzie podłoże jest znacznie trudniejsze i odznacza się nierównościami. Podczas zakupu górskich butów warto zwrócić też uwagę na śródpodeszwę, która gwarantuje dodatkową amortyzację obuwia.