Błotniki rowerowe dla amatorów i profesjonalistów

Błotniki to bardzo proste i praktyczne akcesoria rowerowe, ale nie oznacza to wcale, że wybranie najlepszych modeli jest prostym zadaniem. Aby dokonać udanego zakupu, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się państwo jak wybrać błotniki rowerowe, aby nie zawiodły nas w najmniej spodziewanym momencie. 

Oryginalny design

Nowoczesne błotniki rowerowe spełniają nie tylko zadania użytkowe, ale również dekoracyjne. Producenci oferują błotniki w wielu stylach i wersji kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu można je idealnie dopasować do każdego rodzaju roweru. Błotniki o kontrastowych barwach są doskonałym wyborem dla tych rowerzystów, którzy chcą osiągnąć bardzo oryginalny i intrygujący efekt. Osoby, które czują się na siłach mogą samodzielnie pomalować swój błotnik. 

Bezpieczeństwo jazdy

Wybierając błotniki rowerowe, pamiętać należy zawsze o kwestiach związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem. Jeżeli błotnik będzie zamontowany zbyt nisko opony to niestety może dojść do zakleszczenia. Jeżeli brud spowoduje zakleszczenie to niestety może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Aby rozwiązać ten problem, błotnik należy zamontować na odpowiedniej wysokości. Drobne kamyczki i piach mogą trafić nas również w twarz podczas jazdy przez co stracimy równowagę. Między innymi dlatego też warto postawić na profesjonalny błotnik, dzięki któremu poprawimy komfort jazdy i zwiększymy bezpieczeństwo na drodze. 

Idealnie dopasowanie błotnika

Błotniki rowerowe muszą być oczywiście optymalnie dopasowane do średnicy koła oraz do szerokości samej opony. Jeżeli wybierzemy złe błotniki to niestety woda w dalszym ciągu wydostawać będzie się poza ich krawędź. Jeżeli chodzi o dopasowanie to ogromną rolę odgrywa również sam system mocowania. Jeżeli nasz rower nie posiada specjalnych otworów na montaż błotników to jedynym rozwiązaniem jest zakup specjalnych akcesoriów do umieszczenia błotników. Wybierając błotniki rowerowe należy zwrócić uwagę również na rodzaj hamulca zamontowane w rowerze. Niestety przy hamulcach tarczowych nie zawsze można zamontować błotniki. Problem ten do rozwiązania jest za pomocą specjalnych podkładek. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwrócić uwagę na to, czy śruba mocująca błotniki nie jest zbyt długa. 

Które błotniki oferują najlepszą stabilność na wertepach?

Jeżeli w pierwszej kolejności zależy nam na jak największej stabilności oraz zwracamy uwagę na wysoką odporność na przekrzywienie to najlepiej postawić na błotniki mocowane na stałe. Ciekawą propozycją mogą okazać się także nowoczesne błotniki „ass savery”. Solidne i wytrzymałe błotniki są jedną z tych inwestycji na której nigdy nie warto oszczędzać. Sztywny błotnik nie będzie przeszkadzał nawet podczas wykonywania bardzo skomplikowanych manewrów. Uważać należy w szczególności na tanie błotniki chińskie, których jest pełno na aukcjach internetowych. Błotniki tego typu wykonane są niestety z niskiej jakości materiałów, dlatego też po kilku tygodniach użytkowania nadawać będą się jedynie do wyrzucenia.