Menu

Kierownica rowerowa – jak ją wybrać?

23 marca 2022 - Sprzęt sportowy
Kierownica rowerowa – jak ją wybrać?

Podczas kupowania nowego roweru należy zwracać uwagę na naprawdę ogromną liczbę różnych jego cech charakterystyczny. Przede wszystkim określić trzeba to, czy ma to być rower górski, szosowy czy też może MTB. Co więcej, liczy się również to, czy ma to być wersja damska lub męska a może przeznaczona dla dziecka. Jak się okazuje, równie ważne co powyższe sprawy jest to, jaka będzie w danym rowerze zastosowana kierownica. Jak wybrać kierownicę rowerową spomiędzy tak różnych dostępnych modelów: https://sprint-rowery.pl/kierownice-rowerowe, aby spełniała swoje zadanie możliwie jak najlepiej i pasowała do potrzeb rowerzysty w sposób idealny?

Dlaczego kierownica rowerowa jest tak ważna?

Zanim jednak przejdzie się do tego, na co zwracać największą uwagę w zakresie wyboru odpowiedniej kierownicy, trzeba się najpierw dowiedzieć, co sprawia, że ten właśnie element wyposażenia rowerzysty jest tak ważny. Dlaczego warto więc przyłożyć dużą uwagę do wyboru kierownicy rowerowej?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jest ona jednym z trzech elementów podparcia każdego rowerzysty. Obok więc siodełka i pedałów zapewnia stabilną pozycję na rowerze, a także umożliwia stabilizacje jego położenia. Co więcej, oczywistą sprawą jest także to, że kierownica daje możliwość sterowania kierunkiem jazdy roweru. Im więc będzie ona lepszej jakości, tym prowadzenie roweru będzie pewniejsze i stabilniejsze, a więc i bezpieczniejsze.

Materiał wykonania

Od czego należy rozpocząć wybieranie kierownicy rowerowej? Warto na samym początku przyjrzeć się temu, z jakiego będzie ona miała być wykonana materiału. Co jest dostępnego na rynku? Najpopularniejsze są bez wątpienia wersje aluminiowe, które cechują się dostatecznie dobrą wytrzymałością, a także zadowalającą ceną i wagą. Rzecz jasna, jeśli ktoś potrzebuje znacznie lepszej jakości kierownice, która będzie o wiele lżejsza, a także znacznie mocniejsza, najlepiej jest wybrać w takim wypadku model karbonowy. W starszych modelach rowerów, które ostatnimi czasy są coraz popularniejsze, ponieważ nadal trwa moda na retro pod różnymi postaciami, spotkać się można z modelami stalowymi. Niestety są one naprawdę ciężkie, co wyraźnie czuć od pierwszej chwili jazdy na takim rowerze.

Jaki rozmiar kierowcy?

Kolejną sprawą, o której nie można zapominać podczas wybierania kierownicy rowerowej, jest jej rozmiar. Podobnie jak w przypadku ramy rowerowej czy też koła, rozmiar ma ogromne znaczenie dla osoby, która będzie danym rowerem się poruszała. Nieodpowiednie dopasowanie kierownicy do wzrostu rowerzysty skutkować będzie nie tylko ogromnym dyskomfortem podczas jazdy, lecz może przyczynić się także do znacznego spadku bezpieczeństwa poruszania się na danym modelu roweru.

Wybieramy kierownicę do modelu roweru

Ostatnim bardzo ważnym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę podczas wybierania i kupowania kierownicy rowerowej, jest kwestia tego, do jakiego modelu roweru ma być ona stosowana. Jak bowiem każdy doskonale wie, poszczególne rowery używają nieco innych modeli kierownic. Jeśli więc posiada się kolarzówkę, bez wątpienia nie sprawdzi się w jej przypadku kierownica do roweru MTB. Warto więc dokładnie przyjrzeć się danej kierownicy i upewnić się, do jakiego roweru pasuje.