Menu

Rowery 26 cali do miasta i w teren

14 lipca 2021 - Sprzęt sportowy
Rowery 26 cali do miasta i w teren

Jeszcze kilka lat temu w sprzedaży dostępne były głównie rowery górskie na kołach 26 calowych oraz miejskie 28 calowe. Obecnie w ofercie sprzedawców znaleźć można także inne konstrukcje wyposażone w obręcze w rozmiarze 27,5 oraz 29 cali. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, warto zastanowić się, czy większe zawsze znaczy lepsze.

Cechy rowerów miejskich na kołach 26 cali

Miejskie rowery 26 cali charakteryzują się dużą zwrotnością, dzięki czemu ułatwiają pokonywanie wąskich uliczek, krawężników oraz studzienek kanalizacyjnych. Mniejsze i nieco szersze opony zapewniają rowerzyście odpowiednią stabilność podczas poruszania się w miejskiej dżungli. Warto pamiętać, że rower 26 cali jest stosunkowo lekki, dlatego łatwiej wnieść go po schodach lub upchnąć w windzie. Również wchodzenie i schodzenie z ramy nie nastręcza żadnych trudności. Takie konstrukcje są szczególnie polecane osobom dorosłym lub młodzieży o wzroście nieprzekraczającym 170 cm. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru roweru miejskiego warto udać się na krótką przejażdżkę. Pozwoli to na własnej skórze przekonać się o walorach konstrukcji 26-calowych – https://www.erowery.pl/m/90061/rowery-bkolab-26.

Dynamiczne i zwrotne rowery górskie 26 cali

W przypadku rowerów górskich zastosowanie mniejszych obręczy ma swoje zalety i wady. Rowery 26 cali wyróżniają się mniejszą masą, co sprawia, że łatwiej je rozpędzić. Zastosowanie większych obręczy umożliwia z kolei osiąganie większych prędkości podczas podjazdów i zjazdów. Mniejsze koła zwiększają zwrotność jednośladu i zapewniają większą uniwersalność. Tego rodzaju sprzęt umożliwia sprawne pokonywanie zarówno płaskich terenów, jak i trudnych technicznie, wymagających tras. Rowery w tym rozmiarze mogą być z powodzeniem użytkowane przez osoby o wzroście poniżej 160 cm. Przyjęło się, że miłośnicy najcięższych odmian MTB chętniej sięgają po konstrukcje wyposażone w obręcze 26-calowe. Z większych kół w rozmiarze 27,5 lub 29 cali, powinni przede wszystkim korzystać wysocy mężczyźni biorący udział w maratonach, w których maksymalna prędkość jazdy ma istotne znaczenie.