Menu

Odżywka białkowa – najważniejszy suplement

3 czerwca 2021 - Suplementacja
Odżywka białkowa – najważniejszy suplement

Odżywka białkowa to zdecydowanie najpopularniejszy oraz najczęściej kupowany suplement, szczególnie wśród osób trenujących siłowo. Nie jest to dzieło przypadku, białko, jako jeden z trzech makroskładników, jest niezbędne do życia każdego człowieka. Jest ono budulcem służącym do tworzenia się tkanki mięśniowej (a więc jest także wymagane do jej wzrostu), dlatego tak wielu sportowców, zawodowych oraz amatorskich coraz częściej decyduje się na jego suplementację.

Po co suplementować białko?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta – wygoda. Oczywiście możliwe jest dostarczenie wystarczającej ilości białka z diety, jednak wymaga to dużego nakładu czasu oraz pracy. Trzeba przygotowywać wiele wysokobiałkowych dań, a w dzisiejszych czasach po prostu nie każdy ma na to czas i ochotę. Zamiast gotować kolejną porcję kurczaka z ryżem, znacznie łatwiej i przyjemniej jest po prostu wypić proteinowego shake’a w swoim ulubionym smaku. W ten sposób można bez problemu utrzymać odpowiednią ilość białka w codziennej diecie. Wiele osób nawet nie wie, że jedzą na co dzień za mało białka, co następnie skutkuje brakiem efektów na siłowni i, co gorsza, szkodami zdrowotnymi.

Jaką odżywkę białkową wybrać

odżywka białkowa

Gdy już zdecydujesz się na suplementację protein, należy wybrać odżywkę odpowiednią dla siebie w sprawdzonym sklepie z suplementami, tj. Świat Supli. Dwa podstawowe rodzaje to koncentrat i izolat. Koncentrat jest tańszą opcją, zawierającą mniej białka w składzie (zwykle około 80%). Zazwyczaj właśnie ta wersja jest polecana, szczególnie początkującym. Argumentami przemawiającymi za wyborem izolatu jest przede wszystkim zawartośc białka na poziomie około 90%. Z tego powodu izolat ma też mniej węglowodanów, więc sprawdzi się lepiej dla osób na diecie odchudzającej lub profesjonalnych sportowców.