Menu

Jak wybrać buty trekkingowe?

21 października 2019 - Odzież sportowa
Jak wybrać buty trekkingowe?

Wybierając się na wędrówkę staniemy przed ważnym wyborem – jakie buty wybrać? W sklepach sportowych znajdziemy ogromny wybór butów trekkingowych, w którym osoby niedoświadczone mogą poczuć się nieco zagubione. Tymczasem wybór odpowiedniego obuwia decyduje zarówno o wygodzie, jak i naszym bezpieczeństwie.

Buty trekkingowe – wybór rozmiaru

Pierwszą, podstawową kwestią jest odpowiedni wybór rozmiaru butów trekkingowych. W tym wypadku nie trzeba ściśle trzymać się rozmiaru butów noszonych na co dzień. Obuwie trekkingowe powinno być nieco luźniejsze, tak aby stopa miała nieco swobody gdy spuchnie, co przecież często się zdarza. Trzeba też przewidzieć miejsce na grubszą skarpetkę, którą ubiera się na wędrówkę. Obuwie nie może jednak być zbyt duże – wtedy stopa będzie miała zbyt dużo miejsca, co zwiększa zarówno ryzyko powstawania odcisków, jak i urazów – buty nie będą odpowiednio trzymały stopy.

Buty trekkingowe – krótkie czy wysokie?

Co do zasady należy wybierać wysokie buty trekkingowe, to jest takie, które sięgają nad kostkę. Mocno trzymając stopę zapobiegają one urazom, które grożą na szlaku. Krótkie buty trekkingowe wybiera się jedynie na trasy o niższym poziomie trudności, czyli takie, na których dominuje równa powierzchnia. Każda nierówność terenu grozi uszkodzeniem stawu skokowego, dlatego buty wysokie są bezpieczniejsze.

Buty trekkingowe – materiał

Ważny jest też wybór odpowiedniego materiału. Na cieplejsze dni można założyć buty skórzane lub płócienne bez membrany, a także buty krótkie. Jesienią i zimą wybieramy buty z membraną, grubsze i zawsze te z wysoką cholewką.