Menu

Jak kupić dobry bidon?

17 czerwca 2021 - Sprzęt sportowy
Jak kupić dobry bidon?

Choć bidon rowerowy jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego roweru, to jednak przeciętny rowerzysta niewiele wie o tym, jak powinien on się prezentować, na jakie jego cechy powinno się zwracać uwagę, czy też, jakie mogą być dodatkowe funkcje. Wiele osób wręcz uważa, że jak bidon rowerowy, to tylko ten najtańszy, plastikowy model. A przecież jest to zagadnienie znacznie bardziej skomplikowane.

Czym jest bidon i dlaczego warto go mieć?

Zanim jednak przejdzie się do szczegółów związanych z kupowaniem bidonu na rower w sklepie, najpierw warto się zastanowić nad tym, czym taki dodatek w ogóle jest i z jakiego powodu warto go stosować.

Bidon to nic innego, jak tylko niewielkich rozmiarów pojemnik, który zbudowany jest w taki sposób, aby możliwie jak najlepiej chronić przewożony wewnątrz płyn, a także ułatwić jego wypijanie w terenie, podczas jazdy rowerem. Z tego też powodu musi się on charakteryzować odpowiednimi parametrami.

Na co zwracać uwagę kupując bidon?

Podstawową sprawą, jeśli chodzi o kupowanie bidonu rowerowego, jest to, aby był on wykonany z odpowiedniego dla nas materiału. W przeważającej większości oferowane na rynku modele zrobione są z plastiku, a to dlatego, bo są one przede wszystkim bardzo tanie. Niestety takie plastikowe wersje są również dość delikatne, więc często rowerzyści sięgają po nieco mocniejsze wersje np. aluminiowe, które również są dość lekkie, lecz również także mocne.

Innego typu bardzo ważnym parametrem, na który koniecznie trzeba zwracać uwagę, gdy kupuje się bidon rowerowy, jest to, jaka ma być jego pojemność. Wiele osób błędnie sądzi, że jeśli kupuje się taki dodatek do roweru, to powinien on być możliwie jak największy oraz charakteryzować się dużą pojemnością, ponieważ w ten sposób uda się w nim zmieścić więcej, tak przecież potrzebnego płynu. Jak się jednak okazuje, nie zawsze duży model jest zaletą. Ogromną wadą dużej ilości płynu jest to, że jest on po prostu bardzo ciężki, a wielu rowerzystów walczy o to, aby ich rowery były bardzo lekkie. Co więcej, często w przypadku największych modeli koniecznie trzeba wymienić umieszczony w rowerze koszyk na bidon, ponieważ ten, który się posiada, okazuje się zbyt mały dla dużego bidonu.

Kolejną wartą uwagi sprawą, o której powinno się pamiętać, gdy wybiera się bidon rowerowy, jest sposób jego zamknięcia. Nawet najlepszy model bidonu na nic się zda, jeśli obecne w nim zamknięcie będzie albo nieszczelne, albo też podatne na zbrudzenie. Warto więc zwrócić na to uwagę podczas zakupu.

Ostatnią szczególnie mocno polecaną cechą każdego bidonu, szczególnie tego, który używany będzie w lecie w wysokiej temperaturze, jest właściwość utrzymywania przez niego niskiej temperatury płynu. Możliwe jest to dzięki specjalnym warstwom termoizolacyjnym, które stosowane są na obudowie, które zabezpieczają przed wytracaniem temperatury przez płyn. Oczywiście nie jest to równie efektywne rozwiązania, co w przypadku np. termosu, lecz z drugiej strony pamiętać trzeba o tym, że termos jest znacznie cięższy, a bidon taki być nie może.