Menu

Czy warto kupić rower szosowy?

20 lipca 2021 - Sprzęt sportowy
Czy warto kupić rower szosowy?

W dużych miastach wiele osób rezygnuje z dojeżdżania do pracy własnym autem. Nic w tym dziwnego. Ciągłe korki powodują, że można się spóźnić. Taksówka też nie jest dobrym pomysłem. Jakie zatem rozwiązanie wybrać? Najlepiej poruszać się jednośladem po specjalnie wyznaczonych ścieżkach. Idealny okazuje się tutaj na przykład rower szosowy. W artykule wyjaśnimy, jakie ma on zalety. 

Szosówka także na dalsze trasy

Już w tym miejscu możemy śmiało i twierdząco odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule artykułu. Pojazdy, o których mowa, są przeznaczone nie tylko dla wszystkich wysportowanych osób uprawiających kolarstwo szosowe po utwardzonym terenie. Okazuje się, że świetnie sprawdzą się także jako jednoślady dla ludzi lubiących co jakiś czas jeździć na długie dystanse. 

Pora jeszcze udzielić odpowiedzi na kolejne pytanie: jak wybrać rower szosowy? Oczywiście, wiele zależy od tego, ile możemy aktualnie wydać pieniędzy na jego zakup. Nie bez znaczenia są również nasze oczekiwania. Na szczęście nawet tańsze modele spełnią swoją funkcję i dadzą naprawdę sporo przyjemności z jazdy rekreacyjnej. 

Rower szosowy – najważniejsze zalety

Szosówka została tak wykonana, aby rowerzysta miał pochyloną sylwetkę. Dzięki temu jest możliwe osiąganie dużych prędkości. Taki stabilny, wyjątkowo lekki jednoślad charakteryzuje się również wąskimi kołami oraz twardymi i gładkimi oponami. Komfort poruszania się nie byłby jednak tak idealny, gdyby nie wygodne siodełka.

Większość specjalistów stwierdzi, że tego typu dwukołowce powinni kupować jedynie bardzo doświadczeni sportowcy, którzy trenują i biorą udział w różnych zawodach. Ale – jak już wspomnieliśmy wyżej – będą z nich zadowoleni także wszyscy początkujący cykliści będący fanami turystyki rowerowej albo osoby chcące rozwijać zawrotne prędkości. Właśnie dlatego rowery te są pojazdami uniwersalnymi. Nie dość, że dzięki nim udamy na wielokilometrowe wyprawy, to jeszcze dojedziemy bardzo szybko i bez stresu do miejsca pracy. Co ważne, nie musimy martwić się o częste usterki i kłopoty z parkowaniem (jak w przypadku samochodów). 

Wybór roweru szosowego – podsumowanie

Jak wybrać rower szosowy, aby na pewno był wymarzonym jednośladem (lepszym od roweru górskiego przeznaczonego na leśne tereny)? Warto najpierw przeczytać pozytywne opinie klientów danego sklepu stacjonarnego albo internetowego specjalizującego się w sprzedaży różnych dwukołowców. Na szczęście popularne szosówki to pojazdy będące produktami wysokiej jakości.

Te droższe okażą się oczywiście bardziej stabilne, lepiej wyposażone (ich specyfikacja zaskakuje) i także ładniejsze pod względem wizualnym. Jednak, jeżeli zależy nam głównie na łatwym przemieszczeniu się z jednego punktu do drugiego, to nie musimy wydać sporej ilości pieniędzy na kupno. Wystarczy, aby rower szosowy miał po prostu bardzo dobre hamulce i mocną ramę. Jeśli dostosujemy go do własnych potrzeb i warunków fizycznych, wówczas radość z samej jazdy będzie równie duża jak w przypadku modelów z jeszcze wyższej półki.